در آستانه فرا رسیدن روز جهانی رژیم درمانگر در دومین چهارشنبه ماه مارس، مصادف با 20 اسفند ماه سال 1399 جای دارد تا از حمایت های ارزشمند جناب آقای دکتر قدیر ریاست محترم دانشگاه، معاونین محترم درمان و توسعه مدیریت منابع دانشگاه جهت استقرار و پیاده سازی برنامه های تغذیه بالینی و رژیم درمانی و مدیریت خدمات غذایی قدردانی گردد.

روز رژیم درمانگر که برای اولین بار در سال 2008 توسط آکادمی تغذیه و دیابت آمریکا برای تاکید بر نقش ضروری رژیم درمان گرها در کمک به مردم برای رسیدن به زندگی سالم تعریف شده است به منظور بالابردن آگاهی تیم درمان، برانگیختن عزم کارشناسان و مشاوران تغذیه برای ارائه هر چه بهتر خدمات تغذیه در سطح جامعه و همچنین افزایش آگاهی و شناخت جامعه نسبت به رژیم درمانان و دانش آموختگان رشته تغذیه می باشد.

در سالی که گذشت باتوجه به شیوع بیماری کووید- 19 و تلاش مدافعان سلامت، کارشناسان تغذیه به همراه تیم درمان درمراکز بیمارستانی و بهداشتی همکاری قابل توجهی در راستای خدمت رسانی به بیماران داشته اند. با عنایت به لزوم ارائه حمایت های تغذیه ای در راستای تقویت سیستم ایمنی جهت مقابله با ویروس کرونا، بهبودی بیماران و افزایش آگاهی مردم در خصوص تغذیه سالم ضروری است از کلیه امکانات و ظرفیت های موجود از جمله مشاوران و کارشناسان تغذیه در مراکز بیمارستانی به منظور همکاری و تعامل بیشتر با تیم درمان استفاده گردد.

لازم بذکراست جایگاه و نقش تغذیه دانان و کارشناسان تغذیه در ارتقا سلامت بیماران، بهبود کیفیت زندگی و کاهش هزینه های درمانی در نظام سلامت و همچنین حمایت های تغذیه ای مطابق دستورالعمل های ابلاغی وزارت متبوع بر کسی پوشیده نیست.

در شرایط کنونی کشور و استان قم لازم می باشد روسا، مدیران و مسئولین گرانقدر در بیمارستان ها در راستای استقرار ضوابط و استانداردهای بخش تغذیه بالینی و خدمات غذایی در جهت ارتقا ارائه خدمات به بیماران همکاری مضاعف را داشته باشند.

در پایان در این روز گرانقدر از خدمات ارزشمند کارشناسان و مشاوران تغذیه که در بخش های تغذیه و رژیم درمانی و خدمات غذایی مراکز بیمارستانی و بهداشتی با هدف خدمت رسانی بهینه به بیماران و مردم تلاش می نمایند صمیمانه تقدیر وتشکر نموده و آرزوی توفیق و سربلندی در درگاه الهی دارم.

روح الله قنبری کارشناس ارشد مسئول تغذیه بالینی معاونت درمان